Thaçi pret Veselin dhe Mustafën: Kërkon kryerjen e Asociacionit, demarkacionit dhe bërjen e ushtrisë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka zhvilluar një takim të përbashkët me kryeparlamentarin KadriVeseli dhe kryeministrin Isa Mustafa.

Sipas njoftimit nga zyra për informim e presidentit, në këtë takim është biseduar për vazhdimin e koordinimit të përbashkët për jetësimin e obligimeve ndërkombëtare që Kosova është zotuar t’i realizojë, transmeton PodujevaPRESS.

Në kuadër të përgjegjësive kushtetuese dhe ligjore, ata janë pajtuar që të vazhdohet me themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, të përmbyllet demarkacioni me Malin e Zi dhe të punohet për transformimin e FSK-së në ushtri të Kosovës.

Këta hapa, përveç që do të mundësojnë përmbylljen e integrimit të plotë të komunitetit serb në institucionet e Kosovës, do t’i hapin rrugë edhe liberalizimit të vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës, por edhe konsolidimit të mëtejshëm të shtetësisë dhe sovranitetit të shtetit të Kosovës.

Artikulli paraprakAgim Veliut i mbetet vetura pa shofer, kështu e komentojnë qytetarët (Video)
Artikulli tjetërGresa Pallaska po ndihet…(Foto)