20.2 C
Podujeva
Tuesday, August 4, 2020
Optimistët shpresonin se Covid-19 nuk do të mbijetojë në nxehtësinë e verës. Sidoqoftë, këto shpresa janë zbehur. Virusi u shfaq edhe më i fuqishëm në Iran pavarësisht temperaturave të larta, dhe nuk ka problem të durojë edhe vapën e...
Vaksina eksperimentale e firmës farmaceutike, Moderna, për COVID-19 tregoi se ishte e sigurt dhe provokoi përgjigje imune në të 45 vullnetarët e shëndetshëm në një studim që po vazhdon dhe është në fazën e hershme, raportuan të martën studiuesit...
Me qëllim të informimit në një kohë sa më të përshtatshme për publikun për rezultatet e testimeve për SARS-COV-2 nga ana e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës; përkatësisht për numrin e mostrave të analizuara, numrin e atyre...
Shkencëtarët kanë ngritur alarmin dhe besojnë se një virus misterioz qëndron pas ngordhjes së qindra elefantëve në Botsavana të Afrikës. Shqetësimi i tyre qëndron në faktin se mos virusi përhapet dhe tek njerëzit. Më shumë se 350 elefantë të moshave...
Një person që nuk do të bartë maskë jashtë shtëpisë së banimit mund të dënohet me 500 euro. Kështu ka bërë të ditur për KALLXO.com kryeinspektori sanitar Ibrahim Tërshnjaku. Sipas Tërshnjkaut sot ka qenë dita e parë e inspektimit për bartjen...
Qeveria e Kosovës ka vendosur që të bëjë të obligueshme mbajtjen e maskave nga të gjithë qytetarët jashtë shtëpive të tyre. Vendimi është marrë sot në mbledhjen e 13-të të Qeverisë. “Vendimi i parë i miratuar në mbledhjen e sotme për...
Koronavirusi dëmton jo vetëm mushkëritë, por edhe veshkat, mëlçinë, zemrën, lëkurën, trurin dhe sistemin nervor, thanë mjekët të premten në një përmbledhje të raporteve për pacientët Covid-19. Ekipi në Qendrën Mjekësore Universitare Columbia Irving në New York City, një nga...
Një ekip i shkencëtarëve amerikanë ka thënë se koronavirusi nuk i dëmton vetëm mushkëritë, por edhe mëlçinë, veshkat, zemrën, trurin, sistemin nervor, lëkurën dhe traktin gastrointestinal. Ekipi i shkencëtarëve në Qendrën Mjekësore Irving të Universitetit të Kolumbisë në Nju Jork,...
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti pas takimit me kryetarët e komunave ka thënë se mori mbështetjen e tyre për masa më të ashpra në luftimin e pandemisë. Hoti ndër të tjera ka thënë se mori përkrahjen e kryetarëve të komunave...
Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka njoftuar sot kanë vdekur si pasojë e COVID-19, tetë njerëz. Ndërsa kanë rezultuar pozitive edhe 207 persona, shkruan Reporteri.net. “Numri total i rasteve pozitive është 4.307 raste nga 26.916 persona të dyshimtë...