Shtëpia e Bardhë ende i referohet Thaçit si kryeministër (Dokument)

Uashingtoni zyrtar ka dalë me një deklaratë për bisedën telefonike që zëvendëspresidenti i SHBA-së, Joe Biden, e ka zhvilluar së fundmi me presidentin e vendit, Hashim Thaçi.

Por, në këtë komunikatë, Shtëpia e Bardhë i referohet Thaçit ende si kryeministër i Kosovës.

Në të thuhet se zëvendëspresidenti Biden ka shprehur shpresën e tij se Kosova dhe Serbia mund t’i tejkalojnë tensionet e fundit dhe të intensifikojnë përpjekjet e tyre për të normalizuar marrëdhëniet përmes dialogut të udhëhequr nga Bashkimi Evropian, për të përmirësuar jetën e qytetarëve të të dy shteteve.

Biseda e zëvendëspresidentit Biden me presidentin Thaçi erdhi pas takimit të Vuçiqit me Bidenin.

Temë e diskutimit të Bidenit me Thaçin dhe Vuçiqin ishin ngjarjet rreth trenit që provokoi tensione mes dy vendeve.

Para se të bisedonte me Biden, presidenti Thaçi ishte kontaktuar edhe nga shefja e politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini, e cila është udhëheqëse e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë.

Ndonëse në këtë dialog palët kryesohen na dy kryeministrat, përkatësisht nga Isa Mustafa dhe Aleksandar Vuçiç, çuditërisht Mustafa nuk ishte kontaktuar nga Mogherini, por presidenti Thaçi.

Për të diskutuar rreth tensioneve që krijoi treni propagandues i Serbisë, Mogherini e kishte telefonuar më parë edhe kryeministrin e Serbisë.

Mustafa kishte mbetur nën hijen e Thaçit edhe kur ky i fundit ishte zëvendëskryeministër i Kosovës.

Nga publiku, Thaçi gjithnjë ishte parë më kryeministër se Mustafa për shkak të fuqisë së tij politike, shkruan Insajderi.

Komunikata e  Shtëpisë së Bardhë

komunikata

Artikulli paraprakReagojnë banorët e rrugëve “Afrim Zhitia”, “Fahri Fazliu”, “Bahri Fazliu” dhe “19 Qershori”
Artikulli tjetërPlagosje në Prishtinë, arrestohet një person (FOTO)