Ngrica dhe borë në Shqipëri, por nuk ka kripë për rrugët

Në kuadër të përkeqësimit të motit dhe virusit gripat që ka pllakosur në vend, kryeministri Rama mblodhi Shtabin e Emergjencave Civile, shkruan Gaazeta Express.

Por drejtori i Shtabit të Emergjencave Civile Shemsi Prençi duke folur për reshjet e borës tha se kanë mbuluar 1/3 e territorit, pritet në ditët në vijim të zbresin në lartësinë 200 metra edhe në zonat bregdetare. E pakalueshme sipas tij është rruga Bogë-Theth dhe Vermosh-Selcë”.

Prençi ngriti një shqetësim se mungon kripa për të shkrirë rrugët.

Ai ka theksuar se kompanitë e kontraktuara s’kanë depozita kripe për të përballuar ngricën, ndaj edhe po u vihet në ndihme nga Emergjencat Civile.

Artikulli paraprakAAK konferencë të jashtëzakonshme për media!
Artikulli tjetërBashkatdhetarë kujdes: Kolonat nga Merdare arrijnë deri në Shtedim te restorant “Europa” (Foto)