Gjykata e Apelit në Francë, sot vendos për Haradinajn!

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj sot në orën 11:00 pritet të dalë para trupit gjykues francez, në qytetin Colmar të Francës, pasi që javën e kaluar u ndalua në paraburgim, në bazë të një urdhërarresti të lëshuar nga Serbia.

Sipas mbrojtjes së Haradinajt, ish kryeministri pritet që sot të lirohet me kusht, deri në përfundimin e procedurës dhe dhënies së vendimit përfundimtar, shkruan GazetaBlic.com

Në anën tjetër, Serbia ka paralajmëruar për sot dorëzimin e kërkesës për ekstradim për Haradinajn. Kjo kërkesë tashmë është e plotësuar, pasi që Ministria serbe e Drejtësisë dje kishte dorëzuar kërkesën e parë.

Sipas autoriteteve serbe, Francës i është dorëzuar komplet dokumentacioni me aktakuzën e ngritur, aktakuzë kjo që sipas Beogradit zyrtar, nuk ka të bëjë me pretendimet për të cilat Haradinaj është gjykuar dy herë nga Tribunali i Hagës.

Ministrja serbe e Drejtësisë, Nela Kuburoviq, ka thënë se për Haradinajn aktakuza është për “krimet e pretenduara” në vitin 1999 e jo 1998.

Ndryshe, një Gjykatë e Apelit e la në paraburgim, të enjten që shkoi, ish-kryeministrin e Kosovës që u ndalua në aeroportin e Bazelit, shkaku i një fletarresti që Serbia e ka lëshuar në vitin 2004.

E njëjta gjykatë i dha Serbisë afat kohor që të deponojë prova ndaj kreut të AAK-së 18 deri në 40 ditë.

Artikulli paraprakSot, bëhet varrimi i Ramiz Kelmendit
Artikulli tjetërJoe Biden priti në takim Presidentin Thaçi (Foto)