Bulliqi e sfidon Qeverinë: Ejani të ballafaqohemi me fakte! (VIDEO)

“Komisioni per matje, ne baze te emnit, m’ka ba me besue se pernime ka me u ba matja e territorit te Kosoves”, ka thane deputeti i LDK’s, Shpejtim Bulliqi, i ftuem ne Rrokum Roll te Televizionit Rrokum.

Mirepo, qysh thote ai, realiteti ka dale krejtesisht ndryshe.

“Asht matë veç nji shtylle elektrike, ndersa tri shtylla tjera kane mbete jashte territorit te Kosoves (pikat referuese)”, ka thane Bulliqi, tue citue nji zyrtar te KEDS’it.

Ai i ka perserite qendrimet e tij tashma te njoftuna lidhun me Demarkacionin, tue paraqite faktet e tij, perkitazi me kete çashtje.

“Hartat topografike jane hartat ma precize te mundshme, ne aspektin e perdorimit dhe te besueshmenise”, shprehet Bulliqi, shkruen Rrokum.TV.

Lidhun me konfirmimin e Komisionit per Matje per territorin e Kosoves, Bulliqi ka theksue se, ky komision e ka ruejt poenten e asaj qe asht thane nga Komisioni Shtetnor.

“Asgja s’ka qene interesant raporti i Komisionit per Matje te Territorit”, deklaron Bulliqi.

Ai ka ba me dije se keta anetare te komisionit qe sot e kane publikue madhesine e territorit te Kosoves, e kane obligim historik me e ruejt kete territor ne te ardhmen. Po ashtu, ka ba thirrje qe keta anetare me qene edhe kur te bahet demarkimi me Shqipnine e Serbine, mbasi qe veç kane dale me numra zyrtarë te siperfaqes territoriale te Kosoves.

Bulliqi ne vazhdim ka thane se ai nuk prodhon harta, por merr referenca per punimet e tij.

Tue komentue paralajmerimet nga struktura te ndryshme te LDK’s per perjashtimin e deputeteve, qysh jane quejt ‘rebelë’, Bulliqi ka thane se nuk e sheh te arsyeshme me u marre me njerez te tille.

“Fryma demokratike ka mbizotnue gjithmone ne LDK, prandaj edhe kete here kane me u tejkalue keto zana”, thote Bulliqi.

Bulliqi i ka ba thirrje Qeverise qe te formon çfaredo lloj komisioni per me debatue lidhun me çashtjen e territorit te Kosoves dhe demarkimin me Malin e Zi.

Deputeti i LDK’s, Bulliqi gjithashtu asht shprehe se, BE po ban presion te palogjikshem dhe imponues, sa i perket Demarkacionit.

“Po na imponohet me çdo kusht me humb territor, e me i fitue vizat”, asht shprehe Bulliqi./Rrokum.TV