Washingtoni e paditë Trumpin mbi “ndalimin e myslimanëve”

Washingtoni është shteti i parë që e ka paditur Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump për vendimin e “ndalimit të myslimane”.

Ky shtet gjithashtu është duke shikuar për një mënyrë të mundshme, që përkohësisht ta ndalojë urdhrin ekzekutiv të Trumpit.

Prokurori i Përgjithshëm i këtij shteti, deklaroi të hënën se e ka paditur Donald Trump, mbi ndalimin e emigracionit nga shatë shtete me shumicë myslimane, transmeton Klan Kosova.

Këto shtete janë Irani, Iraku, Libia, Somalia, Sudani, Siria dhe Jemeni.

Menjëherë pas këtij vendimi kanë nisur protestat në shumë vende të Amerikës, por edhe të botës.

Artikulli paraprakVeseli për Zahirin, Hakifin e Edmondin: Rënia e tyre paralajmëroi epokën e UÇK-së
Artikulli tjetërHaradinaj për Memorialin: Shpejt do vi ta shoh sa hije i ka Zahirit me shokë