Veseli insiston për miratimin e Demarkacionit, thotë se PDK i ka votat

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, po i8nstiston se partia që ai i takon i ka votat për Demarkacionin. Veseli thotë se menaxhimi i situatave që shpesh edhe eskaluan në Kuvend, të rënda dhe të papëlqyeshme nga personat brenda sallës por edhe nga opinioni, është munduar t’i menaxhoj anise ai u kritikua nga partitë opozitare.

Veseli në një intervistë për Indeksonline e ka cilësuar 2016-tën si vit sfidues, me imazh të lënduar, pavarësisht opozitës, e cila sipas tij, është përpjekur që ta paralizoj jetën institucionale, por që nuk ka mundur.

Ndërsa sa i përket demarkacionit kufitar me Malin e Zi, marrëveshje këtë të cilën po e kundërshton opozita, kryeparlamentari Veseli, i cili është edhe kryetari i partisë më të madhe në vend, PDK-së, tha se kjo parti ka votat e nevojshme.

“Demarkacioni duhet të kalojë. Sipas të gjitha dokumentacioneve të paraqitura në opinion, nga Komisioni Shtetëror, por edhe nga SHBA, vijëzimi i kufirit mes Kosovës dhe Malit të Zi del të jetë në rregull. PDK i ka votat për Demarkacionin;, ka thënë Veseli.

Artikulli paraprakFatmir Limaj: Vetëvendosja lëndoi mirëbesimin e aleatëve
Artikulli tjetërIsa Mustafa i bindur: Demarkacioni në rregull, do të procedohet!