Uashingtoni porosit Gruevskin: Mbaj gojën, se e teprove (VIDEO)

Stejt Departamenti Amerikan ka shprehur shqetësim për shkak të gjendjes së tensionuar në Maqedoni pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, të cilat u mbajtën më 11 dhjetor dhe u ka bërë thirrje liderëve partiak që të ndalojnë me retorikën negative, njofton Portalb.

“Jemi të shqetësuar për shkak të zmadhimit të tensioneve politike në Maqedoni pas zgjedhjeve të 11 dhjetorit dhe e dënojmë retorikën nxitëse nga disa liderë partiak, e cila jep leje për sulme të institucioneve demokratike dhe të ambasadorëve të akredituar në Maqedoni”, deklaroi zëdhënësi i Stejt Departamentit Amerikan, John Kirby, duke i bërë mesazh të qartë liderit të VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski se e ka tepruar me retorikën e tij.

Ai theksoi se liderët partiakë duhet të fokusohen në formimin e qeverisë së re dhe kthimin e vendit në rrugën euro-atlantike.

“U bëjmë thirrje liderëve që të ndalojmë me sulme të pabaza, ta respektojnë procesin demokratik dhe të lejojnë formimin e qeverisë së besueshme dhe stabile të së drejtës, përgjegjësisë dhe të drejtave themelore. SHBA është e gatshme që ta ndihmojnë qeverinë e tillë që t’i zbatojë qëllimet afatgjate të Maqedonisë për integrimin euro-atlantik”, tha Kirbi.

Deklarata e Stejt Departamentit Amerikan, vjen pasi që lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, të shtunën u bëri thirrje ambasadorëve që të mos përzihen në punët e brendshme, pasi që sipas tij, ka informata se të njëjtët kanë pasur ndikim në proceset e brendshme të Maqedonisë. Një ditë pas deklaratës  së Gruevskit, në protestën përpara Komisionit Shtetëror Zgjedhor, simpatizantët dhe funksionarët e VMRO-DPMNE-së, u paraqitën me transparent “Bejli largoj duart nga Maqedonia”, ndërkaq pardje u paraqitën edhe fotografi mortore të, të ish ambasadorëve, dhe të ambasadorëve të tanishëm të SHBA-së dhe Evropës.

Për këtë, me deklaratë të ngjashme doli edhe Komisioni Evropian, i cili shprehu shqetësim për shkak të ndodhive në Maqedoni, gjegjësisht retorikës negative të politikanëve ndaj ambasadorëve. KE bëri thirrje për sjellje të përgjegjshme.

Artikulli paraprakDimri ka nisur, sot është dita më e shkurtër e vitit
Artikulli tjetërPrishtina po ndotet, Shpendi këndon karaoke (Video)