Treni i Serbisë niset për në Kosovë (FOTO)

Treni i Serbisë, dhuratë nga shteti i Rusisë, është nisur në drejtim të territorit të Republikës së Kosovës. Përpos udhëtarëve të tjerë, në trenini e dekoruar me simbole nacionaliste aty ishin edhe zyrtarë të Qeverisë së Aleksandër Vuçiqit

Disa njerëz, kryesisht gazetarë, u mblodhën sot në mëngjes në platformën 1 në një stacion hekurudhor në Beograd,  për të parë trenin e parë pas luftës, që niset nga Beogradi në Mitrovicë, shkruan gazetametro.net

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën, Marko Gjuriq tha se kjo linjë përmbush kërkesat e të rinjve në Mirovicë që duan të jenë të lidhur me Beogradin.

Nuk dihet se sa do të kushtojë bileta nga Beogradi në Mitrovicë.

“Treni nuk do të mund të jetë një provokim për Prishtinën, ashtu siç është e zbukuruar me trashëgiminë kulturore të botës”, tha Gjuriq.

Ndryshe, Zyra e cila udhëhiqet nga Gjuriq ka paralajmëruar se linja testuese hekurudhore Beograd – Mitrovicë do të vendoset nga 20 janari deri më 26 shkurt, e më pastaj do të vendoset nëse kjo linjë do të jetë e rregullt.

Treni do të operojë itinerarin Beograd-Mladenovac-Lapovo-Kragujevac-Kraljevo-Rashka-Mitrovicë.

Djuric me gazetarët udhëtuan me tren për Topçider.

Në vitin 2003 në kohën e fushatës zgjedhore në Serbi, ishte përuruar edhe një linjë e tillë, mirëpo treni nuk qarkulloi kurrë.

Artikulli paraprakKUR “Prishtina” apel qytetarëve: Reagoni në rast të pëlcitjes së vertikaleve
Artikulli tjetërEfekti i kësaj pije magjike i ka mahnitur doktorët! Heq kolesterolin dhe djegë dhjamin