Studentët tentojnë të vendosin foto të masakrave te Kisha në Kampusin e UP’së

Dhjetëra pjesëtarë të Policisë së Kosovës, janë mbledhur gjatë ditës së sotme në kampusin e Universitetit të Prishtinës.

Aty një grup studentësh nga “Demokracia Studentore” janë mbledhur pranë kishës ilegale ortodokse serbe, në një aksion simbolik përmes të cilit kanë ekspozuar fotografi të krimeve të luftës dhe masakrat të cilat i kanë kryer kriminelët serbë gjatë luftës në Kosovë.

Por Policia e Kosovës, nuk i ka lejuar që të vendosin fotografitë e masakrave në këtë objekt kishtar të ndërtuar në kohën e Millosheviqit.

Aksioni simbolik sipas organizatorëve është iniciuar pas provokimeve që po i bënë Serbia në Kosovë dhe priftërinjve që kanë bërë liturgji në Kishën Ortodokse Serbe, e cila gjendet në Kampusin Universitar e ndërtuar me dhunë nga Slobodan Millosheviq.

Artikulli paraprakNë Gjimnaz ndërpehet mësimi, shkak “shpërthimi” i ngrohjes!
Artikulli tjetërNATO rikonfirmon: ROSU mund të veprojë në mbarë Kosovën pa lejen e KFOR-it