Stresi dhe problemet me zemër- shkaqet e ndryshme

Që stresi afatgjatë është i lidhur me sëmundjet kardiovaskulare nuk përbën më lajm. Megjithatë, pavarësisht nga lidhja e njohur, saktësisht se si të dyja janë shoqëruar ka qenë e vështirë për të identifikuar.

Dy studime të publikuara këtë javë sigurojë informacion të ri, transmeton Indeksonline.

Stresi psikologjik mbart me vete një mori të sëmundjeve. Në fakt, stresi i tepërt është i njohur që kontribuon në një sërë kushtesh, përfshi hipertension (presioni i lartë i gjakut), ulcerat, astma dhe sindromës së zorrëve.

Gjithashtu ,ka një ndikim të madh të dokumentuar në shëndetin e zemrës. Diçka nga ky ndikim negativ mund të jetë për shkak të mekanizmave – të tilla si pirja e alkoolit ose pirja e duhanit – por gjithashtu duket të ketë një lidhje të drejtpërdrejtë në mes të niveleve të larta të stresit dhe probleme me zemrës.

Edhe pse kjo marrëdhënie është e njohur, për studiuesit mjekësor, proceset e sakta fiziologjike pas kësaj kanë mbetur të vështirë të shpjegueshme.

Studimet në kafshë kanë gjetur se stresin rrit prodhimin e qelizave të gjakut në palcën e kockave. Kjo, nga ana tjetër, të çon në rritje të inflamacionit. ./Indeksonline/

Artikulli paraprakJa pse u largua Labi nga RTV21
Artikulli tjetërMadridi i mrekullueshëm, barazoi në minutën e fundit me Sevillan – thyen rekord historik (Video)