SHBA mbron Kosovën nga Rusia edhe me ligj

Maj. Gen. Michael Bednarek (center), First Army Division East commander, visited Camp Atterbury, Ind., walks to the training area along with Maj. Gen. Renaldo Rivera, Virgin Islands National Guard adjutant general, and Col. Steven Merkel, 205th Infantry Brigade commander based at Camp Atterbury, during a Kosovo Forces training exercise. Bednarek visited Camp Atterbury to review the training process the Soldiers heading to Kosovo as part of KFOR 12 receive prior to their deployment. Bednarek also spent some time with the deploying troops during lunch time. KFOR 12 is a brigade size combat team made of Reserve and National Guard Soldiers from 14 different states and territories.

SHBA-të duan që ta mbrojnë Kosovën nga ekspansioni rus, edhe me ligj. Kështu bëhet e ditur, pasi në Senat po diskutohet draft-ligji për mbrojtjen e Europës juglindore dhe Ballkanit nga ndikimi i Rusisë, shkruan Gazeta Metro.

Siç bëhet e ditur, përveç Kosovës, në këtë mbrojtje do të përfshihen edhe vendet e tjera të rajonit, si Serbia, Polonia dhe vendet baltike.

“SHBA do të përdorin të gjitha elementet e forcës përkatëse, në koordinim me aleatët, në mënyrë që t’i mbrojë nga agresioni rus shtetet e Evropës lindore, por edhe ato euro-aziatike”, thuhet në draft ligjin amerikan.

Draft-ligji është propozuar nga senatori republikan, Bob Corker, dhe ky draft-ligj ashpërson raportin e SHBA-së ndaj Rusisë.

Ani pse ende është në procedurë, përveç senatorit që e ka propozuar, ky draft-ligj gëzon përkrahjen e 26 senatorëve të tjerë.

Siç parashihet, me miratimin e këtij draft-ligji, do të krijohej një kornizë e re ndërshtetërore e cila parasheh stërvitje më të shpeshta në vendet e rajonit. Kjo do të bëhej përmes NATO-s, por edhe me marrëdhënie dypalëshe me shtetet që pritet t’i prekë ky draft-ligj.

Artikulli paraprakMilano fiton Superkupën (FOTO+VIDEO )
Artikulli tjetërKuvendi i Komunës së Podujevës mbajti mbledhje të jashtëzakonshme