Rusia i mohon deklaratat e diplomatëve amerikanë se ka vendosur forca speciale në Egjipt

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka thënë sot se Moska nuk ka forca speciale të vendosura në Egjipt, pasi burimet diplomatike amerikane dhe egjiptiane i thanë Reutersit se Rusia kishte vendosur forca të tilla në bazën ajrore egjiptiane.

Zyrtarët diplomatikë të SHBA-së kanë thënë se vendosja e forcave ruse mund të jetë pjesë e një përpjekje për ta përkrahur komandantin e ushtrisë së Libanit, Khalifa Haftar, i cili u frenua nga një sulm më 3 mars nga Brigada e Mbrojtjes e Bengazit më portet e naftës të kontrolluara nga forcat e tij, transmeton Express.

“Nuk ka njësi të forcave speciale ruse në Sidi Barrani” ka thënë zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Rusisë, Igor Konashenkov./Express/