Rama: Ushtria serbe hyn në Kosovë vetëm si turistë (Foto)

Kryeministri i Shqipëride, Edi Rama, ka reaguar për herë të parë për plasjen e fundit mes Serbisë dhe Kosovës, për kalimin e trenit në të cilin shkruhej që “Kosova është Serbi”.

Rama i është përgjigjur njërit prej komentuesve në “Facebook”, një qytetari nga Kosova i cili i bën thirrje kreut të qeverisë së Shqipërisë për bashkim të forcave ushtarake pasi Serbia po kërcënon sërish me ushtri Kosovën.

Përgjigja e Ramës është se “puna e trenit ishte një marrëzi”, dhe e konsideron punë të mbyllur pavarësinë e Kosovës.

“O Enver po ku do futet Serbia o Enver?! Ka mbaruar ajo pune, Kosova eshte shtet o mik, nuk eshte krahine e Jugosllavise e me Serbine e lidh vetem ndertimi i te ardhmes se fqinjesise mes dy shteteve, jo e shkuara rrenuese e serbomadhnise!

Serbia do ta vuaje ate te shkuar si makth deri kur ta njohe Kosoven dhe vetem duke e njohur do te shpetoje nga ai makth (qe e shtyn hera – heres ne marrezira si kjo puna e trenit); ndersa serbet e Beogradit ne Kosove veç si turiste do te vijne nje dite po si zot te vendit s’vijne dot me kurren e kurres.

Keto lojrat me trena e me aeroplana jane manovra politike, per hesape politike, po hesapi i lirise e pavaresise se Kosoves eshte kry Enver”, ka shkruar Rama. /albeu.com

Artikulli paraprak2po2: i thotë alo në klipin e ri?! (Video)
Artikulli tjetërKjo është deklarata e aktivistes për shqiptarët që acaroi Vuçiçin (VIDEO)