Kjo është deklarata e aktivistes për shqiptarët që acaroi Vuçiçin (VIDEO)

Drejtoresha e Qendrës për Studime Euroatlantike, Jelena Miliç, është larguar nga studioja gjatë debatit me kryeministrin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç, pasi ky i fundit i ka thënë se po flet kundër interesave të Serbisë.

“A e di që ekzistojnë varreza masive të shqiptarëve në Serbi? Serbët kanë ushtruar gjenocid ndaj shqiptarëve”, kanë qenë këto fjalët që e kanë acaruar në masë kryeministrin serb, të cilat ia ka thënë Vedrana Rudan me prejardhje është kroate dhe e martuar me serb, në një tjetër emision. Pas fjalës së Vuciçit, Miliç është larguar nga studioja duke injoruar fjalët e kryeministrit serb. Ndërkohë, Vuçiç dhe Miliç ishin të ftuar në “Pink” të Serbisë, ku kryesisht do të përballeshin për ekonominë, reformat, Ramush Haradinajn dhe Kosovën. Miliç, gjatë debatit e ka akuzuar Vuçiçin duke thënë se ai bashkëpunon me të inkriminuar dhe të dyshuarit për krime lufte, përfshirë gjeneralin Lubisha Dikoviç. “Mos u kthe. Mirupafshim e të dëshiroj çdo të mirë”, i tha kryeministri zonjës Miliç kur po largohej nga studioja

Artikulli paraprakRama: Ushtria serbe hyn në Kosovë vetëm si turistë (Foto)
Artikulli tjetërSot mblidhet kryesia e Kuvendit