Pastrimi i shpeshtë, i dëmshëm për shëndetin!

Përderisa shumica e njerëzve e fillojnë ditën duke u pastruar, studimet e reja tregojnë se nuk duhet të ndjeheni keq nëse nuk jeni në mesin e këtyre personave.

Të gjithë jemi të vetëdijshëm se mos pastrimi për disa ditë bën të mbani erë, por edhe pastrimi i shpeshtë mund të sjellë më shumë dëme sesa të mira, transmeton Telegrafi.

Sipas Qendrës Shkencore Gjenetike në Universitetin Utah, pastrimi i tepërt e dëmton mikrobiomin njerëzor – koleksion i baktereve, viruseve dhe mikrobeve tjera të cilat jetojnë në trupat tonë.

Këto janë thelbësore për shëndetin tonë dhe universiteti sugjeron se, “pengimi i ekosistemeve mikrobiale mund të shkaktojë sëmundje të ndryshme”. Si rezultat i kësaj, sistemi i imunitetit, sistemi i tretjes, e edhe zemra mund të ketë pasoja. /Telegrafi/

Artikulli paraprakMustafa, VV-së: Tregoni si u financua gazi lotsjellës e molotovi
Artikulli tjetërGreta Koçi “tradhton” Sali Berishën (Foto)