LAJMI FUNDIT: “TRENI RUS” nuk kalon në territorin e Kosovës

Kryeministri i Serbisë, Aleksandër Vuqiq në një konferencë të jashtëzakonshme për media është paraqitur tejet i nervozuar pasi treni serb u ndal në Rashkë.

Ai para gazetarëve tha se ka njoftuar Brukselin, Rusinë, Kinën dhe ka thirrur për nesër Këshillin e Sigurimit në një mbledhje urgjente.

Sipas tij, derisa një kompani kosovare “Lulëzimi Trans” ka 50 autobusë dhe udhëtojnë rregullisht pas asnjë problem nga Kosova për Serbi, pse ne të mos e kemi një tren.

Ai në fund të konferencës tha se nuk mund tu përgjigjet pyetjeve të gazetarëve dhe ka lëshuar sallën e konferencave tejet i nervozuar./Indeksonline/

Artikulli paraprakShtohet prania e Policisë së Kosovës në kufirin me Serbinë në Jarinjë (FOTO)
Artikulli tjetërDelawie, i shqetësuar për trenin që ka mësyrë Kosovën