Ky është dominimi i rrjeteve sociale nëpër Botë ! (Foto)

Botimi i fundit i Hartës Botërore të rrjeteve sociale më të popullarizuara nëpër botë ishte ai i Janarit 2016, duke treguar faqet më popullore të rrjeteve sociale nga vendet e ndryshme të botës, shkruan PodujevaPRESS.

Facebook është ende rrjeti kryesor social në 129 nga të 137 vendet e analizuara, me afër 1,6 miliardë përdorues aktiv mujore. Ajo ka 540 milionë përdorues në Azi Paqësor (+44 milion që nga dhjetori i kaluar), 323 milionë në Evropë (+12 milion), 219 milionë në SHBA dhe Kanada (+6 milionë), 509 milionë në pjesën tjetër të botës (+38 milionë në gjashtë muaj). Ndërsa në vendet ku dominon facbook, aty idyti rangohet Instagrami, me përjashtim të Francës dhe Britanisë ku vendit e dytë zë Twitter.

Japonia është vendi i vetëm ku Twitter është lider. Ajo ka 35 milionë përdorues aktivë në muaj, ndërkohë që Facebook ka 25 milionë.

Në territoret ruse V Kontakte dhe Odnoklassniki janë ende duke luftuar për të pushtuar tregun.

Në Kinë QZone ende dominon peizazhin aziatike me 653 milionë përdorues (-6 milionë përdorues në 6 muaj). Ndërkohë Apps Instant Messaging po lulëzojnë: QQ International ka 860 milionë përdorues aktiv mujor dhe ËeChat ka 650 milionë përdorues aktiv në muaj (+50 milion).

Tani në fillim të vitit 2017 pritet të dal edhe botimi i ri për levizjet dhe trendet e vitit që lam pas./PodujevaPRESS/

Artikulli paraprakQeni i thërret arsyes! (Foto)
Artikulli tjetërVeseli: Kelmendi ishte idealist i pandreqshëm