Kroacia i druhet një lufte të re në Ballkan, rikthen shërbimin e detyrueshëm ushtarak

Kryetari i kuvendit të Kroacisë Paul Miljavac, ka paralajmëruar se Ballkanit i kanoset një rrezik ai i shpërthimit të ndonjë konflikti të ri në vendet që gjenerojnë probleme ndëretnike siç është Bosnja dhe republika ‘serpska’, transmeton Indeksonline.

“Në vazhdën e tensioneve në mbarë Evropën, konfliktet në Ballkan mund të shpërthejnë sidomos Bosna e cila ka probleme me ‘Republika Serpska’. Kjo gjendje mund të qojnë në pakënaqësi të myslimanëve të Bosnjës dhe më pas kemi një konflikt me përmasa të gjëra”, ka thënë ai.

sipas tij Kroacia ka rikthyer shërbimin e detyrueshëm ushtarak duke parë që Serbia po bëhet gjithnjë e më shumë jo stabile duke provokuar fqinjë e saj. /Indeksonline/

Artikulli paraprakSa janë të rrezikuar fëmijët nga qentë endacak në Podujevë? (Video)
Artikulli tjetërFBI zbulon bisedat telefonike të këshilltarit të Trump, që kishe bërë me rusët