Kosova pa ulëse në Asamblenë Parlamentare të KE-së

Shefja e delegacionit serb në Asamblenë Parlamentare të Këshilli të Evropës Aleksandra Gjuroviq ka thënë se pala serbe ka arritur të parandalojë delegacionin e Kosovës që të marrë autorizimin për të marrë pjesë në seancat e kësaj asambleje.

Gjithashtu, sipas saj delegacioni i Prishtinës është penguar që të propozojë dhe nënshkruajë rezoluta në këtë trup të Këshillit të Evropës, raportojnë mediat serbe, përcjellë Klan Kosova.

“Delegacioni është përballur me qëllim të vazhdueshëm dhe përpjekjet të Prishtinës për të siguruar të drejta të tjera që nuk i përkasin në çdo dokument të Këshillit të Evropës”, tha Aleksandra Gjuroviq dhe ka shtuar se Prishtina nuk ka aplikuar për marrjen e statusit në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës.

Zyrtarët në Prishtinë kanë bërë të ditur në mënyrë të përsëritur se do të aplikojë për anëtarësim të plotë të Kosovës në Këshillin e Evropës, por një kërkesë e tillë sipas mediave serbe nuk ka arritur në Strasburg, transmeton Klan Kosova.

Artikulli paraprakQeveria adreson ndotjen e ajrit. Kërkohet që plani të përgatitet deri të premten
Artikulli tjetërAktivizohet Policia, aksion i gjerë në nivel vendi