Këto janë 25 transferimet e dështuara të vitit 2016 (Foto)

Kur një klub vendos të shpenzojë miliona euro për një futbollist, duhet të mendohet gjatë.

Kohët e fundit ka pasur shumë raste dështimesh në blerje, ku lojtarë që kanë shkëlqyer në klubet e tyre të mëparshme nuk kanë arritur të përshtaten si duhet në “shtëpinë” e re.

Stili i lojës, ambienti apo edhe raportet me trajnerët, kanë bërë që futbollistë prestigjiozë të qëndrojnë në bankinë për një kohë të gjatë.

Goal.com ka publikuar listën e 25 transferimeve të dështuara të vitit 2016.

Mes tyre bën pjesë edhe Granit Xhaka, i cili i kushtuar Arsenalit gati 45 milionë euro dhe u ble për të qenë një pikë referimi në mesin e fushës,përcjell Telegrafi.

Por, lojtari i Kombëtares së Zvicrës nuk ka mundur të fitojë një vend prej titullari stabël, pasi Arsene Wenger mendon se nuk ka arritur ende që të përshtatet si duhet me lojën e skuadrës.

Gjithsesi, nuk është i vetmi “dështim” i shtrenjtë në kontinent, pasi listës i shtohen edhe emra si jese Rodrigez, Paco Alcacer, Leroy Sane, Ezequel Garay apo Andre Schurle.

Transferime prej së paku 30 milionësh, por që janë shndërruar në rezerva sistematike dhe pas pak muajsh po mendojnë që të ndryshojnë ekip.

Francezët e PSG-së kanë bërë disa zgjedhje mjaft të gabuara.

Jo vetëm Jese, por edhe Ben Arfa nuk arriti të jetë lojtar i denjë për formacionin.

Nga ana tjetër, e ndjek Atletico Madridit, që shpenzoi shumë për Gaitanin dhe Sime Vrsaljko, por që tashmë po i shikon si një barrë financiare në buxhetin e klubit, pasi Diego Simeone nuk po i përdor thuajse fare në fushë./PodujevaPRESS/

Leroy Sane (Nga Schalke te Manchester City)

Nampalys Mendy  (Nga Nica te Leicester)

Ezequiel Garay (Nga Zeniti te Valencia)

 

Andrea Schurle (Nga Wolfsburgu te B.Dortmund)

Wilfred Bony (Nga Man.City te Stoke City)

Mehdi Benatia (Nga Bayern Munich te Juventusi)

Artikulli paraprakBE-ja përgënjeshtron Qeverinë për liberalizimin e vizave
Artikulli tjetërIncizoj pa autorizim, i konfiskohet droni