Kelmendi kritikon Thaçin: Kujdes mos i prish punët me Erdoganin

Ishte postimi i Presidentit Thaçi me rastin e 549 vjetorit të vdekjes së Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti –  Skenderbeu, shkrim ky e cili nxit reagimin e deputetit  Gëzim Kelmendi.

Përderisa z. Thaçi, sipas Kelmendit Perandorinë Osmane e kishte quajtur pushtuese, Kelmendi thotë se Perandoria Osmane nuk ishte pushtuese e tokave shqipëtare, pasi që në ato formacione ushtarake kishte edhe pjesëtarë shqipëtar. /PodujevaPRESS/

Ja postimi i tij i plotë:

 

I nderuar President Thaçi,

Sot paskeni uruar ditëlindjen e Skënderbeut.

Ajo çka më bëri përshtypje në urimin e juaj është fakti se perandorinë osmane e cilësoni pushtuese.

Është e drejtë edhe e juaja edhe e imja të kemi mendime të ndryshme për perandorinë osmane.

Ju, para disa ditëve ishit në vizitë zyrtare te Presidenti i Republikës së Turqisë Erdogan, ku u pritet me nderimet më të larta shtetërore.

Presidenti Erdogan ka bërë dhe vazhdon të bëj shumë për Kosovën, dhe ky epitet që sot ja dhatë perandorisë osmane, duke e quajtur pushtuese, ju e goditët keq Erdoganin, e goditët keq Turqinë dhe gjithë ata shqiptarë që perandorinë osmane nuk e cilësojnë pushtuese.

Mos harroni se ju jeni President i Kosovës, dhe deklarat e tilla nuk i bëjnë mirë raporteve Kosovë -Turqi.

Ditë më parë ju ishit ndër ata që urdhëruat kthimin e trenit rus mbrapa në serbi ( për hirë të korrektësisë, ju kam cituar si një ndër meritorët).

Por, çka nëse serbia nuk ndalet me kaq?

A do të mundesh të kërkosh ndihmë nga Turqia nëse Serbia kërcënon ushtarakisht Kosovën?

Deri me tani përveç investimit turk në Kosovë mbi 350 milion dollarë, Turqia ka dhuruar autoblinda policore-ushtarake, është duke investuar në shkollimin e pilotëve, policëve dhe oficerëve tanë në vendin e saj.

Është ndër vendet e para që ka njohur pavarësinë e Kosovës, dhe vazhdon të loboj për pavarësinë e Kosovës.

Nëse i referohemi termit të juaj ” pushtues” për perandorinë osmane, mos harro se pjesë përbërëse e kësaj perandorie osmane kanë qenë shumë shqiptarë, dhe sipas jush ne i kemi vetpushtuar trevat tona.

Unë dhe shumë qytetarë të Kosovës e dijmë mirë pse e ke uruar ditëlindjen e Skënderbeut, pse po përkulesh para varrezave serbe ku shkruan se janë të vrarë nga “terroristët shqiptarë”.

Por nuk të ka hije, je President i një vendi për të cilin është derdh shumë gjak, dhe mos e shkatërro këtë vend për interesa përsonale.

Artikulli paraprakKujdes me vizitat tuaja! Këto janë 10 shtetet më të rrezikshme në botë (Foto)
Artikulli tjetërRrëfimi i Magbule Novosellës: Si diplomava në moshën 61- vjeçare