Gjevrek me susam për mëngjes

I shijshëm dhe i lehtë, gjevreku që mund ta përgatisni në shtëpi.

PËRBËRËSIT:

• 250 gr. gjalpë

• gjysme gote me vaj luledielli ose vaj misri

• çerek ¾ gote çaji me sheqer

• 1 gote çaji me uthull ( molle ose rrushi )

• 1 vezë ( e verdha brenda në brumë, e bardha për t’i lyer sipër )

• 1 pako maja buke(10 gr)

• 1 luge kafe kripë

• 2 luge kafe salep

• 2 gota uji me miell si fillim (po deshi i hidhni sa të marri)

• Mjaftueshëm susam

PERGATITJA :

Përzjemë 2 gota me miell, kripen, sheqerin, salepin dhe sodën , derisa të përfitojmë një masë homogjene, shtojmë gjalpin dhe vazhdojmë të punojmë brumin edhe për pak kohë. Hedhim vajin, uthullën, të verdhën e vezës, dhe hedhim nga pak miell derisa të përfitojmë një brumë të plotë që nuk ngjitet në dorë. Brumi lihet të paktën për gjysmë ore në frigorifer. Pastaj i japim brumit formën e simiteve-gjevrekve(ose forma si te dëshironi). Hedhim të bardhën e vezës në një pjatë me pak kripë. Lyejmë format e përgatitura në të bardhen e vezës dhe lyejmë në të dy anët me susam, pastaj i vëmë të piqen në furrën e ngrohur më parë në 170-180 gradë, për 25-30 minuta.

Artikulli paraprakRozana Radi fituese e ‘Kënga Magjike 2016’ (Foto/Video)
Artikulli tjetërNuk po bini në peshë ? Këto mund të jenë arsyet