Fitorja e Trump, George Soros humbi 1 miliard dollarë në javë

Që pas fitores së Donald Trump, George Soros (Xhorxh Soros) ka humbur 1 miliardë dollarë amerikanë në javë bursë. Kështu shkruan Wall Street Journal, duke iu referuar dhe njerëzve që dikur kanë punuar pranë miliarderit Soros. Vitin e kaluar, Soros iu kthye tregtisë nëpër Fondit të Menaxhimit Soros LLC, i cili menaxhon rreth 30 miliard $ të tij dhe të familjes së tij. Soros u josh përsëri nga mundësitë e perceptuara për të përfituar nga vështirësitë ekonomike që u paralajmëruan në Kinë, brenda shteteve në Bashkimit Europian dhe vende të tjera, sipas njerëzve të njohur me këtë çështje. Soros, shkruan gazeta amerikane, ishte i kujdesshëm në lidhje me tregun dhe në nëntor pati uljen e menjëhershme në bursë pas zgjedhjes së Donald Trump si president i ri të SHBA-ve, kjo sipas njerëzve të afërt me këtë çështje. Trump ka ngritur mundësinë e tarifave mbi importet kineze dhe hapa të tjerë që mund të përmbysë tregtisë globale, e cila kishte disa menaxherëve të holla parashikimin e një veprim të ulët në aksione.

Presidenti i zgjedhur Donald Trump po planifikon ta shpallë miliarderin George Soros si një “rrezik për sigurinë kombëtare” të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Sipas Kremlinit, Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov u pyet nga Ekipi i Tranzicionit të Tramp-it për të dhënë të gjitha dosjet që lidhen me Sorosin. Më datën 6 mars të vitit 2014, me urdhër ekzekutiv të firmosur nga presidenti në largim Barack Obama, u bllokuan shumë prona private të personave që kishin lidhje me situatën e krijuar në Ukrainë. “Unë, Barack Obama, president i SHBA-ve, theksoj se veprimet dhe politikat e personave që dëmtojnë proceset demokratike dhe institucionet në Ukrainë; kërcënojnë paqen, sigurinë, stabilitetin, sovranitetin dhe integritetin territorial; dhe kontribuojnë në shpërdorimin e aseteve të saj, përbëjnë një kërcënim të pazakontë dhe të jashtëzakonshëm ndaj sigurisë kombëtare dhe politikës së jashtme të SHBA-ve, dhe deklaroj një emergjencë kombëtare në lidhje me këtë kërcënim”.

Në mbështetje të dokumenteve të bashkëngjitura në këtë kërkese diplomatike, Ekipi i Tranzicionit të Tramp, pohon se 25 ditë pas nënshkrimit të këtij Urdhri Ekzekutiv nga Presidenti Obama, më 31 mars 2014, kabllot diplomatike amerikane tregojnë se Soros është përfshirë gjithashtu në “procesin e minimit të institucioneve në Ukrainë”, duke u kthyer “de facto” në një sundimtar për këtë vend. Ai kundërshtoi planin e federalizimit në Ukrainë, të dakordësuar nga Putini, Merkeli dhe Obama, me idenë se ai do të rriste “de facto” ndikimin e Rusisë mbi rajonin lindor të Ukrainës. Plani i Federalizimit do të kishte krijuar një proces paqësor të tranzicionit të pushtetit, por pas ndërhyrjes të paligjshme të Sorosit, çoi në një konflikt masiv dhe gjakderdhje që u kushtoi jetën rreth 9.600 burrave, grave the fëmijëve.

Ndërkohë që Obama e dhunoi këtë Urdhër Ekzekutiv, duke mos e shpallur Sorosin si “kërcënim kombëtar”, pasi ky i fundit dha plot 100 milionë dollarë donacione për Partinë Demokratike, duke e kthyer në një “Parti të Sorosit”. Për të shkuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016, kur Soros u rikthye në prapaskenë duke u bërë donatori dhe dirigjuesi më i rëndësishëm i fushatës së Hillary Clintonit. Ndërsa mësohet se Hungaria mund të ndalojë të gjitha organizatat joqeveritarë të lidhura me miliarderin George Soros, tashmë që Donald Trump është zgjedhur president i Shtëpisë së Bardhë. Kjo bëhet me dije nga agjencia e lajmeve “Bloomberg” zëvendëspresidenti i partisë së presidentit Viktor Orban. Ligjvënësit do të debatojnë mbi projektligjin për të lejuar ose jo OJQ-të e Sorosit, thuhet në njërën prej pikave të axhendës së Parlamentit. Orban ka urdhëruar personalisht një agjenci shtetërore auditi për të hetuar fondacionet në fjalë, duke theksuar se grupet e shoqërisë civile të financuara nga jashtë kanë paguar për aktivistë të ndryshëm politikë.

Artikulli paraprakKomuna në aksion: fillon pastrimi intenziv i trotuareve (Video+Foto)
Artikulli tjetërKUR “Prishtina” apel qytetarëve: Reagoni në rast të pëlcitjes së vertikaleve