Dardan Islami: thotë se Rugova u konvertua në krishter dhe mori këtë emër …!?

Opinionisti Dardan Islami i ka reaguar Astrit Haraqisë, ndaj një shkrimi të tij në gazetën Zeri ku thotë se Rugova u varros si musliman.

Ai në një postim në profiling e tij në “Facebook” ka shkruar:

Ahhh parja e omel si hurma, Astrit Astrit, pse me axhin po perzihesh ne qeshtje qe nuk te takojne? Presidenti Rugova si cdo njeri tjeter ka pase te drejte me u ndi qysh ja do shpirti i vet. Ne rastin e Rugoves eshte interesant fakti se rrugetimin per ta prompvuar Kosoven e rroberuar, Dardanin e lashte, e filloi pikerisht ne Vatikan, 1990, ku Papa John Pali i dyte, i premtoi se 124 perfaqesite diplomatike te Vatikanit do te jene ne dispozicion te plote te kauzes se Kosovareve per liri dhe shtetesi.
Papa u zotua duke thene se e do kombin shqiptare te dytin pas poloakve, sepse ky komb i vogel i ka dhene shume njerzimit, si Skenderbeun, nenen Tereze,e shume te tjere, dhe sipas tije ka vuajtur gjate, dhe padrejtesisht!
Ibrahim Rugove pas qlirimit me 1999 u kthy ne Vatikan, aty ku e filloi rrugtimin, dhe kesaj rradhe pasi qe i kishte ndodh siq ceket ne religjione ‘beso aty ku te ndhodh mrekullia), pra mrekullia, ai vendosi qe te konvertohet me emerin e tij te ri krishter Pjeter,
emer ky i inspiruar nga ate Pjeter Bogdani, me te cilin Rugova u mishrua shpirterisht gjate studimit te tije leterar te vepres se Bogdanit. Gjithsesi vlen te permendet dhe respektoht deshira e presidentit te ndjere, kur dime se ai asnjeher nuk e beri publik besimin e tije, pas konvertimit duke e mbajtur privatisht dhe sinqerisht besimin e tije!
Shume rryma ne Kosove jane munduar qe nepermes djalit Ukes te ndikojne duke e pervetesuar dhe duke e bere zedhenes te hoxhallarve te YOUTUBE, por Uka edhe pse ne telashe finaciare ate bote, nuk u mashtrua, dhe sot e mban burgun.
Ti Astrit vella i dashur duke e dite, se sa ka pase respekt simpati dhe dashuri, per ty presidenti Rugova, ti duhesh te jesh i kujdeshmem kur flet per dicka qe nuk na takon ty, por familjes s tije, te cilet heshtin deri sa ti po flet!

Artikulli paraprakNë Rusi lejohet që ta rrahësh gruan, për këtë arsye!
Artikulli tjetërIlda Bejleri si gjithnjë, shfaqet joshëse (Foto)