Cila është arsyeja që Mogherini po viziton rajonin dhe Kosovën?

Shefja e diplomacisë së Bashkimit Evropian, Federica Mogherini do të vizitojë javën e ardhshme vendet e Ballkanit Perëndimor.

Mogherini pritet që javën e ardhshme në kuadër të turneut të saj në Ballkan të vizitojë edhe Kosovën.

Kjo vizitë do të synojë krijimin e një të ardhme të përbashkët të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, shkruan Tanjug, transmeton lajmi.net.

Gjithashtu Mogherini me vizitën e saj do të synojë forcimin e marrëdhënieve bilaterale ndërmjet Bashkimit Evropian dhe vendeve të rajonit.

Kjo vizitë do jetë tejet e rëndësishme për të përcaktuar pozicionin e vendeve të Ballkanit, ndaj politikës së zgjerimit të BE-së, proces ku janë aktualisht disa vende të Rajonit. /Lajmi.net/

Bëje LIKE faqen PodujevaPRESS për tu njohur me lajmet e fundit:KLIKO KËTU