17.9 C
Podujeva
Saturday, August 15, 2020
Në mesin e 2 mijë e 991 të infektuarve me Covid-19, në Kosovë është edhe një numri i madh i profesionistë shëndetësor të prekur nga ky virus. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka bërë të ditur se...
Stomaku është një organ shumë i ndjeshëm ndaj stresit. Nëse përpiqeni ta ‘hani stresin me bukë’ ushqyesit e produkteve në pjatën tuaj nuk do të përputhen siç duhet. Stresi kronik mund të ndryshojë lëngjet gastrike që prodhohen në stomak, qarkullimin...
Personat, të cilët kanë rezultuar negativ për antitrupa ndaj koronavirusit ende mund të kenë shpresë se kanë imunitet ndaj këtij virusi, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express. Në çdo 2 persona që testuan pozitiv për antitrupa ndaj Covid,  u gjet se...
Sot më 01 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 266 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 113 raste...
Sot më 01 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 266 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 113 raste...
Është shënuar viktima e radhës nga koronavirusi në Kosovë. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri. Ai thotë se për këto 111 ditë, prej 170 rasteve që kanë rezultuar pozitiv në testin me Covid-19, 109 janë shëruar...
Numri i personave të infektuar me koronavirus është rritur dukshëm në javët e fundit. Në Komunën e Podujevës zyrtarisht janë 25 persona të infektuar me koronavirus. Kryetari në detyrë, Nexhmi Rudari ka thënë për Gazetën Sinjali se gjatë ditës së...
Pas reagimeve të shumëta e zhurmës mediale, Qeveria e Kosovës mori vendim që nga data 1 korrik të bëhet rinisja e organizimit të dasmave, hapja e lokaleve të natës e organizimi i shumë ahengjeve të tjera familjare. Por një gjë...
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, në një konferencë për media tha se shtimi i rasteve me COVID-19 në vend është si pasojë e mosrespektimit të masave“Jemi në fazën e tretë të hapjes graduale ekonomike, shumica e veprimtarive janë lejuar. Kjo...
Gjendja në Kliniken Infektive në Prishtinë është jashtëzakonisht e rënduar dhe kapacitetet e klinikës janë pothuajse të mbushura, thotë për Radion Evropa e Lirë, infektologu në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Valbon Krasniqi. Sipas tij, në klinikat e QKUK-së deri...