24.2 C
Podujeva
Friday, August 14, 2020
Në Kosovë, në 24 orët e fundit janë shënuar 214 raste pozitive me COVID, që e cila përben edhe rekord sa i përket numrit të të prekurve që nga fillimi i marsit. Por ajo që është edhe më e...
Të mërkurën shkencëtarët paralajmëruan se një valë potelciale e dëmtimeve në tru si pasojë e COVD-19 e shkaktuar nga SARS-CoV-2, shkruan Reuters, transmeton Veriu.Info Problemet neurologjike përfshijnë komplikime nga inflamacioni e deri te psikoza dhe deliri. Një studim nga Unviersiteti i...
Doktori Ilir Tolaj, ka deklaruar se në Kosovë më nuk duhet të flitet për 1000 të infektuar a 2000. Sipas tij, në Kosovë janë të infektuar rreth 200 mijë veta. “Në Kosovë ndoshta janë 200 mijë njerëz që e kanë ose...
Një studim i ri ka zbuluar ekzaktësisht se çfarë duhet të konsumoni në mëngjes, nëse po përpiqeni të bini në peshë dhe bëhet fjalë për vakte me bazë bulmeti si smoothie-s të pasura me proteina. Të mirat e konsumimit të...
Për të gjithë fansat e gjumit të ditës, ka një lajm të mirë. Të dremisësh në drekë një ose dy herë gjatë javës ul rrezikun nga sëmundjet e zemrës.  Shkencëtarë nga Universiteti Spitalor i  Lausanne, Zvicër arritën në përfundimin...
Deputeti nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Visar Hoti, është i katërti i infektuar me COVID-19 nga partia që drejton Isa Mustafa. Hoti ka thënë se ka rezultuar pozitiv pas kontaktit që ka pasur me disa nga kolegët e tij, megjithatë...
Rreth 2 muaj më parë, mikrobiologu Lul Raka, kishte treguar se a mund të preket përsëri nga Covid-19, një pacient i shëruar. Ai kishte bërë dy publikime në profilin e tij zyrtar në Facebook, duke thënë se ende nuk...
Mjeku dhe profesori kosovar, Gani Bajraktari ka thënë se Kosova do ta kalojë mirë koronavirusin, shkruan Gazeta Metro. Kështu tha ai sot në T7, ku ndër të tjera shtoi se populli i Kosovës do të jetë i parti që do...
Sot më 02 korrik 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 225 mostra të marra nga Klinika Infektive dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 73 raste...
Personat e infektuar me koronavirusin e ri, me simptoma të lehta po trajtohen në spitalet rajonale të Kosovës, kurse në klinikat e QKUK-së në Prishtinë trajtohen pacientët që janë pozitivë dhe kanë probleme më të rënda shëndetësore, ka thënë...