Banorët e Orallnit sot protestojnë!

Banorët e orallanit kanë paraljmruar për sot një protestë paqësore, njofton PodujevaPRESS

Sot nga ora 13:00 në Orllan të Podujevës do të protestohet nga banorët e fshatit si shenjë revolte për shkak të problemit imediat që kanë me ujin e pijshëm.

Kërkesa e tyre është që të lidhen me Ujësjellsin Rajonal “KUR-Prishtina”, për shkak të mungesës së ujit të pijshëm. Ata shprehen të revoltuar pasi që jetojnë buzë liqenit nga I cili furnizohen mbi gjysme milioni banorë të kosovës me ujë të pijshëm, ndërsa rreth 2 mijë banorë të Orallanit e kanë problem jetësor ujin e pijshëm.

Lexo po ashtu: Në Podujevë mbrëmë janë thyer dhe demoluar 4 lokale!

Ata kanë akuzuar edhe organet komunale për neglishenzcë dhe mungesë të sigurimit të mjetevë buxhetore për ketë projekt kaq jetik për banorët e kësaj ane.

PodujevaPRESS kishte raportuar ditë më parë për gjendjen e rënduar të kësaj zone që kanë me ujin e pijshëm dhe trajtimin e ujërave të zeza.

 

Bëje LIKE faqen PodujevaPRESS për tu njohur me lajmet e fundit nga Podujeva: KLIKO KËTU