Ambasadori amerikan në Beograd: Kosova të mos ngutet me Ushtrinë!

Për çështjen e Ushtrisë së Kosovës ka folur edhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Kyle Scott.

Në një prononcim për të përditshmen serbe në Beograd “Blic”, Scott ka thënë që “Kosova nuk duhet të ngutet me Ushtrinë” dhe se ajo duhet të formohet në koordinim me partnerët në NATO dhe SHBA, raporton Gazeta Blic.

Deklarata e Scott vjen pas paralajmërimit të Presidentit Thaçi dhe Kryetarit të Kuvendit Veseli për iniciativën ligjore për transformimin e FSK në Ushtri. Për këtë janë treguar më të matur Ambasada e SHBA në Prishtinë dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s.