Albin Kurti: Të fitojmë në krejt Kosovën sikur në Llap, pa balotazh

Kandidati i Vetëvendosjes për kryeministër, Albin Kurti, dhe kandidatja e kësaj partie për presidente, Vjosa Osmani, sot kanë mbajtur takim me simpatizantë në Mitrovicë.

Kurti tha se fitorja e VV-së në zgjedhjet e 14 shkurtit duhet të jetë bindëse, sikurse në zgjedhjet e parakohshme në Podujevë, pak muaj më parë. Kurti u premtoi mitrovicasve se Qeveria e udhëhequr nga ai, nëse vjen në pushtet, do të punojë si asnjë më parë.

“Fitorja e 14 shkurtit duhet të jetë por sikur në Llap, pra pa balotazh, mbi 61 deputetë në mënyrë që t’i bëjmë reformat e shumëfishta me Qeveri stabile e shumicë parlamentare e dalë nga shumica gjithëpopullore. Qytetarët e Mitrovicës do t’i falënderojmë për mbështetjen që na e kanë dhënë vazhdimisht, e ne si Qeveri kurrë nuk do t’i harrojmë ata, do t’u ndihmojmë si asnjë Qeveri tjetër e pasluftës”, u shpreh Kurti në sheshin e qytetit.

E numri dy në listën e Lëvizjes Vetëvendosje, Vjosa Osmani, tha se pavarësisht kushteve klimatike nuk ka kush e ndal vullnetin e qytetarëve për ndryshim. Tubimi në Mitrovicë u mbajt teksa po binte shi.

“Mitrovica do të jetë pishtare e ndryshimeve, ashtu siç ka qenë në të kaluarën”, tha Osmani, që po ashtu vjen nga Mitrovica.