Veseli propozon që rruga Prishtinë – Mitrovicë të marrë emrin ‘Rruga e tre heronjve’

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, i ka adresuar një shkresë kryeministrit të vendit Isa Mustafa që me rastin e 20-vjetorit të rënies heroike të Zahir Pajazitit, Edmond Hoxhës si dhe Hakif Zejnullahut rruga nacionale Prishtinë-Mitrovicë të emërohet në ndër të këtyre heronjve si “Rruga e tre heronjve”.

“Duke pasur parasysh këtë kontribut, me rastin e 20-vjetorit të rënies së tyre, ju propozoj që në bazë të kompetencave tuaja si kryeministër i vendit të merrni vendimin që rruga nacioniale Prishtinë – Mitrovicë të mbajë emrin e Zahirit, të Edmondit dhe të Hakifit, “Rruga e tre heronjve”, thuhet në letrën që Veseli i ka dërguar kryeministrit të vendit.

Image

 

Artikulli paraprakGoogle dhuron dy milionë dollarë për nevojat e refugjatëve
Artikulli tjetërUshtarët e FSK-së bëjnë roje nderi arkivolit të heroit të kombit Zahir Pajaziti