Veliu: Podujeva po qeveriset nëpërmjet zhvatjes, Bulliqit i doli boja

Ish-kryetari i Podujevës, Agim Veliu, ka akuzuar kryetarin e komunës, Shpejtim Bulliqi, se po qeveris nëpërmjet zhvatjes, korrupsionit e punësimeve partiake.

Ai ka shkruar në Facebook të martën se Bulliqi ka nisur fushatë të egër të spastrimeve brenda administratës, nëpërmjet frikësimit, presionit dhe kërcënimeve.

“Ende pa u ulë në ‘fron’, kreu i mashtruesve të LVV-së në Podujevë, nisi zbatimin e programit qeverisës korruptiv, përmes zhvatjes, nepotizmit dhe punësimeve partiake. Përveç kësaj, kreu i mashtruesve në Komunën e Podujevës, nisi fushatën e egër të spastrimeve brenda administratës komunale. Strategjia që zbatoi nga dita e parë ishte ajo e frikësimit, presionit dhe kërcënimit në forma të ndryshme të largimit nga vendi i punës”, ka thënë Veliu.

Sipas deputetit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, pushtetit të Lëvizjes Vetëvendosje dhe “kryetarit abuziv shpejt u doli boja”.

“Diskriminimi vazhdoi përmes ndërrimit të vendeve të punës për punëtorët e administratës, duke i ulë në pozita. Kryetari aksidental e bëri këtë si formë presioni ndaj shërbyesve civilë, që të dorëzohen dhe ta lëshojnë punën. Të gjitha këto i bëri në mënyrë të kundërligjshme. Dëshmi për këtë janë vendimet e Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil, i cili i shpalli të paligjshme vendimet e kryetarit të Komunës. Qeverisjes abuzuese të kryetarit aksidental nuk i rezistuan as bashkëpunëtorët e tij në ekzekutiv, duke u dorëhequr nga pozitat e drejtorëve. Këtij pushteti që u instalua përmes rrugës dhe këtij kryetari abuziv, shpejt u doli boja”, ka deklaruar ai.

Veliu ka shtuar se Bulliqi duhet të ndalet.

Deklarimeve të Veliut iu ka përgjigjur kryetari aktual i Podujevës, Shpejtim Bulliqi.

“Nuk merrem me pallavrat e Veliut. S’kam kohë për të. A e dini se atë e kanë përjashtuar nga partia. Çka ka bërë ai qe 20 vjet në komunë. S’merrem hiç me të”, ka thënë Bulliqi për KOHËN.

Artikulli paraprakNë Podujevë premtohen 14 çerdhe të reja
Artikulli tjetërPodujevë: Shpërndahen motokultivatorët për fermerët