Presidenti Thaçi është nisur për në SHBA, ka takime në Uashington

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi është nisur për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, shkruan Gazeta Metro.

Metro mëson nga burimet brenda presidencës së Thaçi do të ateron në Uashington, aty ku do të zhvillojë disa takime të parapara më herët e që janë zyrtare.

Pas disa muajve që kur Gjykata Speciale i ngriti propozim-aktakuzë ndaj presidentit Thaçi, ai është kthyer duke nisur vizitat zyrtare jashtë Kosovës.

Kujtojmë se Thaçi këtë javë ishte dhe në Bruksel, ku e takoi Emisarin e BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, sllovakin Miroslav Lajcakun dhe pas asaj shkoi edhe në Gjermani.

Këto janë tri vizitat e fundit të Thaçit pas propozim-aktakuzës nga Gjykata Speciale me seli në Hagë.