Ministria e Punëve të Brendshme tregon se sa ish ushtarë të UÇK-së kërkohen nga INTERPOL

Zëvendësministri i Punëve të Brendshme, Nehat Mustafa ka thënë se vetëm 20 ish pjesëtarë të UÇK-së kërkohen nga INTERPOL.  Ai nëpërmjet një postimi në Facebook, ka hedhur poshtë shifrat e publikuara në medie. Sipas tij nga 157 emrat që janë publikuar sot në medie vetëm 20 prej tyre janë ish pjesëtarë të UÇK-së.

Ai ka bërë me dije se Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria për Bashkëpunim Ndërkombëtar në Fushën e Zbatimit të Ligjit ILECU  ka verifikuar të gjithë 157 emrat të cilët janë pjesë e kësaj liste dhe e cila po prezantohet nëpër media si listë e INTERPOL-it.

“E vërteta është se vetëm 20 nga këta 157 emra janë në listën e INTERPOLIT.  Policia e Kosovës, më 16 .12.2016 përmes zyrës së INTERPOL-UNMIK ka dërguar ankesë për futjen e këtyre 20 personave në listën e kërkimit nga INTERPOL dhe ka këkuar largimin e tyre. Përndryshe, dhjetëra emra janë larguar nga kjo listë si rezultat i reagimit të vazhdueshëm të Policisë së Kosovës”, ka shkruar Mustafa.

Ai ka thënë se lista prej 157 ish pjesëtarëve të UÇK e cila po prezantohet nëpër media si listë e INTERPOLIT, në të vërtetë është listë e publikuar në “Libri i Bardhë” i nxjerr nga Qeveria e Serbisë në vitin 2003.

Artikulli paraprakRruga Podujevë – Shtedim e bllokuar nga bora (Foto)
Artikulli tjetërTë shtënat në aeroportin e Floridas, shkon në 5 numri i viktimave