Ministri Zemaj publikon foto në hyrje daljet e Podujevës, thotë masat po respektohen

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar se masat e reja në hyrjet dhe daljet e Prishtinës, Fushë Kosovës, Obiliqit, Gjilanit, Gjakovë, Podujevë dhe Shtime, po respektohen, shkruan Gazeta Metro.

Me anë të një postimi në Facebook, Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se të gjitha masat e reja po respektohen në shtatë qytetet që kanë hyrë në karantinë.

Zemaj gjithashtu ka falënderuar Policinë e Kosovës për përkushtimin e madh.

“Në zbatimin e rreptë të masave janë edhe Inspektoratet sanitare të AUV dhe Inspektoratet komunale dhe shtabet komunale për zbatimin e Ligjit anti COVID-19, Ligjin për Inspektoratin dhe Ligjin për parandalimin e sëmundjeve ngjitëse, duke u mbështetur në Manualin për luftimin e COVID-19”, ka shkruar ai.

Tutje ministri ka thënë se bashkë me IKSHPK’në po përcjellin me vëmendje situatën epidemiologjike, bazuar në hartën e rasteve me COVID-19 për 100 mijë banorë, nëse vazhdon trendi i rritjes së rasteve të reja në komunat të tjera, edhe ato do të mbyllen.

Më poshtë postimi i plotë i tij.

https://www.facebook.com/zemajarmend/posts/3555049144541940