Mediat zbulojnë kërkesat që ka Putin për presidentin Trump

Pas marrjes së detyrës së Donald Trump në media ka nisur të shkruhet se cilat do të jenë kërkesat e Moskës drejtuar Presidentit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Stephen Blank, në një analizë të botuar në Newsweek, rendit disa nga kërkesat e Vladimir Putin.

“Qeveria e presidentit rus Vladimir Putin nuk e ka fshehur atë që dëshiron prej Trump. Ajo kërkon ti japë fund sanksioneve, kërkon njohjen e Krimesë si pjesë e Rusisë, demilitarizimit e NATO­s në rajonin e Balltikut dhe Detit të Zi, ndërprerjen e mbrojtjes raketore SHBA­së, njohjen e qeverisë së Bashar al­Assad në Siri si dhe njohjen formale të barazisë Rusisë me SH.B.A.

Njohja formale e asaj që Moska e quan “multipolariteti” do të përjashtojë promovimin perëndimor të demokracisë ose avokimin për të drejtat e njeriut në Rusi apo sferën e saj të influencës”, shkruan Blank. Në të vërtetë, vendosja e Putinizmit­ korrupsioni e institucione publike dhe private për të mirën e një klike të vogël në pushtet që qeveris pa përgjegjësi­ është një kusht kryesor për mbijetesën e regjimit në shtëpi, siç e quan Blank qeverinë e Moskës.

Prandaj, Moska vazhdon të bëjë presion mbi Uashingtonin dhe Evropën. Moska ka nisur një grusht shteti në Malin e Zi duke përdorur ekstremistët serbë si përfaqësues të saj; ka intensifikuar informacionet e saj të luftës në Gjermani dhe SHBA si dhe ka përshpejtuar ndërtimin e bazave ushtarake për të vënë nën presion NATO­n, duke përfshirë këtu edhe kërcënimet bërthamore.

Artikulli paraprakMediat serbe në alarm: Thaçi, Mustafa e Veseli po përgatisin një sulm të rrufeshëm në Veri (Foto)
Artikulli tjetërDrejtoria e Arsimit në Podujevë mbanë mbledhje me mësimdhënës, shkak PISA