Maqedoni: Formimi i Qeverisë me shumë të panjohura

Pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Maqedoni po duket i vështirë krijimi i qeverisë: VMRO-ja nxiton të formojë qeverinë, ndërsa sipas partisë opozitare LSDM, “regjimi nuk mund të krijojë qeveri”, shkruan Deusche Welle.

Mazedonien Parlamentswahlen (DW/ P. Stojanovski)

Duhet sa më parë të formohet qeveria e re, të vazhdojmë me ritmin e fuqishëm të punës dhe të kthehemi në shtigjet e ekonomisë dhe të gjitha reformave, duke i përfshirë edhe ato që lidhen me anëtarësimin në BE dhe NATO. Këtë e theksoi kryetari i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski para mbështetësve partiakë.

“Ne gjithsesi tani do të drejtohemi nga negociatat për koalicion, negociatat për formimin e qeverisë dhe përfundimisht duhet të krijojmë kushte që kriza në Republikën e Maqedonisë të përfundojë, populli e pret këtë, këtë e kërkon prej nesh”, ka thënë Gruevski.

Zaev: Regjimi nuk guxon të formojë qeveri

Kryetari i Lidhjes Social Demokrate, Zoran Zaev i ka bërë thirrje të gjitha partive politike shqiptare, që fituan mandate në zgjedhje (11.12), që t’i bashkohen partisë së tij për formimin e qeverisë së re dhe ta refuzojnë Nikolla Gruevskin. Të respektojnë dëshirën e shumicës, e cila sipas tij, votoi për ndryshime. Sipas Zaevit, shumica e qytetarëve votuan për jetë, kundër regjimit. Ai paralajmëroi se LSDM do të dorëzojë edhe ankesa në Komisionin Shtetëror të Zgjedhjeve. “Regjimi nuk guxon të formojë qeverinë e Maqedonisë. Të gjitha partitë, përveç VMRO-DPMNE-së nuk duhet të mendojnë për të shkelur vullnetin e shprehur në zgjedhje për formimin e qeverisë në koalicion me Nikolla Gruevskin. Rezultatet zyrtare ende nuk kanë dalë. Nëse korigjohen një pjesë e numrave, LSDM do të ketë më shumë mandate”, ka deklaruar Zaev. /PodujevaPress/

Artikulli paraprakOEAK: Qeveria të pezullojë implementimin e Ligjit për Sigurime Shëndetësore
Artikulli tjetërArti i vjedhjes: Si u dënuan politikanë e artistë për zhvatje të 288 mijë eurove