Lavrov: Forcat shqiptare të mos shkojnë në veriun e Kosovës, BE të ndërhyjë

Shqiptarët nuk duhet të jenë prezentë në zonat e banuara me serbë. Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, komenton në një konferencë shtypi zhvillimet në Ballkan, shkruan Gazeta Blic.

Lavrov u shpreh se në Ballkan po rriten fuqishëm tensionet dhe se Bashkimi Europian duhet të ndërhyjë për të ndihmuar në shtensionimin e situatës atje. Kështu theksoi ministri i Jashtëm rus, të martën (17.01) në një konferencë shtypi. Po ashtu Lavrov kërkon që në forcat etnike shqiptare nuk duhet të jenë prezente në hapësirat e populluara nga serbë në veriun e Kosovës.

Reagimet e ministrit të Jashtëm rus, vijnë menjëherë pas incidentit në fundjavë, ku një tren i nisur nga Beogradi për të shkuar në Mitrovicë dhe i mbushur me parulla si “Kosova është Serbi” shkaktoi tensionimin e menjëhershëm të situatës në kufirin Kosovë-Serbi dhe përdorimin e deklaratave me tone luftarake nga politikanët serbë, nëse do të sulmoheshin qytetarët serbë në Kosovë.
Artikulli paraprakGjendja e rrugës “Skenderbeu” vetëm 200 metra larg qendrës së qytetit (Foto)
Artikulli tjetërKEDS-i e fut Pallatin e Drejtësisë në kategorinë C të reduktimeve (Dokument)