LAJMI I FUNDIT: Presidenti Thaçi jep dorëheqje, pas konfirmimit të aktakuzës

Presidenti i vendit Hashim Thaçi ka njoftuar dorëheqjen e tij, pas konfirmimi të aktakuzës së Gjykatës Speciale.

Këtë Thaçi e ka bërë të ditur në një konferencë të jashtëzakonshme, e cila po zhvillohet në oborrin e Presidencës.

Para Thaçit konfirmimin e aktakuzës së Hagës, dhe tërheqjen nga politika, e ka njoftuar edhe Kryetari i PDK’së Kadri Veseli. Ky, bashkë me Rexhep Selimin e VV’së, tashmë janë vetëdorëzuar në EULEX dhe pritet që gjatë ditës të transferohen për në Hagë.