Këtu mund ta nënshkruani peticionin për krijimin e Ushtrisë

Njohës të sigurisë, politologë, ekonomisë, gjuhëtarë e shqiptarë të profesioneve të ndryshme nga vendet më të njohura të botës, u kanë bërë thirrje institucioneve që sa më parë ta formojnë ushtrinë, raporton Zeri.info.

Ata me anë të një shkrese të përbashkët, kanë kërkuar që

“Duke u thirrur në parimet e Kartës së Kombeve të Bashkuara, ligjet dhe zakonet ndërkombëtare për paqe e siguri, Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe  të drejtën e qytetarëve të Kosovës për vetëmbrojtje në rast të agresionit të jashtëm bëjmë thirrje për krijimin e menjëhershëm të Ushtrisë së Kosovës”, thuhet në këtë shkresë, përcjell “Zeri.info”.

Kjo me qëllimin që sipas tyre, ushtria t’i shërbejë interesit të qytetarëve të Republikës së Kosovës, pa dallim, paqes, sigurisë dhe mbrojtjes së integritetit territorial e sovranitetit të vendit.

Ndërkaq, personat që kanë nënshkruar këtë thirrje janë nga vendet më të njohura të Evropës e botës, përfshirë këtu: Gjermaninë, Suedinë, SHBA etj.

Klikoni KËTU për të nënshkruar peticionin për krijimin e Ushtrisë së Kosovës.

Artikulli paraprakForeign Policy ‘këshillon’ Trumpin: Mos luaj me Malin e Zi
Artikulli tjetërGjenerali amerikan: Mund të nis lufta në Evropë