Këta janë kandidatët potencial të PDK-së për deputetë në legjislaturën e re |EMRAT

Partia Demokratike e Kosovës (PDK) në zgjedhjet e 14 shkurtit ka arritur rezultate të kënaqshme. Tashmë kur janë numëruar  shumica e votave të votave për kandidatë, Indeksonline ju sjellë kandidatët potencial për deputet të Kuvendit të Kosovës.

Theksojmë se lista mund të ndryshojë, varësisht nga numri i votave nga diaspora dhe atyre me kusht.

Nëse trendi i votave mbetet i njëjtë, ky do të jetë grupi parlamentar i PDK-së për këtë legjislaturë.

Kujtojmë në këtë listë nuk janë të përfshira edhe votat nga diaspora, votat me kusht dhe votat e personave me nevoja të veçanta.

Këta janë kandidatët potencial nga radhët e PDK-së për deputet të Kuvendit të Kosovës:

Enver Hoxhaj

Uran Ismaili

Bedri Hamza

Memli Krasniqi

Mërgim Lushtaku

Ferat Shala

Xhavit Haliti

Abelard Tahiri

Elmi Reçica

Rashit Qalaj

Bekim Haxhiu

Hajdar Beqa

Ardian Kastrati

Kujtim Gashi

Eliza Hoxha

Blerta Deliu

Ganimete Musliu

Ariana Musliu-Shoshi

Filloreta Fejzullahu

Evgjeni Thaçi

Adelina Grainca

Sipas të dhënave preliminare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, për zgjedhjet parlamentare të mbajtura më 14 shkurt 2021, Lëvizja Vetëvendosje e udhëhequr nga Albin Kurti, fitoi rreth 48 për qind, pasuar nga Partia Demokratike e Kosovës me 17.35 për qind.

E treta është radhitur Lidhja Demokratike e Kosovës me 13.18 për qind dhe në vendin e katërt është Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës me 7.42 për qind.

Megjithëkëtë, ende nuk ka një datë të saktë se kur do të nisë procesi i numërimit të votave të ardhura me postë nga diaspora në Kosovë, për zgjedhjet e përgjithshme parlamentare, që janë mbajtur më 14 shkurt.