Kështu do të duket nga brenda e jashtë Xhamia Qendrore në Prishtinë, publikohen fotografitë

Zvarritja 10-vjeçare për Xhaminë Qendrore në Prishtinë mori fund javën e kaluar. Komuna e Prishtinës që drejtohet nga Përparim Rama lëshoi lejen ndërtimore për ndërtimin e këtij objekti fetar.

Punimet kanë filluar në vitin 2020 kur edhe është lëshuar një leje e pjesshëm për heqjen e dheut dhe vendosjen e pilotave.

Xhamisë e cila do të ketë kapacitet për 13 mijë e 905 persona, i është zbuluar edhe plani se si do duket.

Periskopi ka publikuar fotografi të dizajnit të brendshëm dhe të jashtëm të xhamisë, që janë bërë nga kompania projektuese turke. Por, nuk është e pasqyruar e gjithë pamja, pasi objekti pritet që të ketë disa kate për parkingje dhe lokale jashtë.

Toka 8100m².

Sipërfaqja e banimit 3430 m².

Kati përdhes 2229m².

Mahfil Kati 815m².

Kati 2 Mahfil 990m².

Oborr 3003m².

Kapaciteti total prej 13905 personash.

Më poshtë mund të shihni disa fotografitë të dizajnit të xhamisë brenda dhe jashtë.

 

Artikulli paraprakNga marrëveshja që pritet të nënshkruhet javën e ardhshme e deri te liberalizimi i vizave, krejt çka deklaroi sot Lajçak
Artikulli tjetërLDK në Podujevë zgjodhi kryetaren e Forumit të Gruas