Disa fakte historike shumë interesante, që ndoshta nuk jua kanë treguar as në shkollë (Foto)

Ndonjëherë, edhe një detaj shumë i vockël mund të ndryshojë tërësisht këndvështrimin tuaj për historinë.

Më poshtë janë disa fakte mbresëlënëse që do ju bëjnë të zhyteni në kapitujt e paeksploruar të historisë, dhe ta shihni botën nga një tjetër pikëvështrim.

Piktura të Adolf Hitlerit. A nuk janë të bukura?

Muzikantët në Titanik që vazhduan të luanin muzikë, për të qetësuar pasagjerët e tmerruar, teksa anija nisi të fundosej.

Gra iraniane, përpara revolucionit islamik

“Hija” e një viktime të Hiroshimës, pas shpërthimit të bombës atomike.

Teknologjitë e të ardhmes, në sytë e ilustruesve francezë në vitin 1924

Një unazë vikinge e shekullit 9, me mbishkrimin islamik: “Për Allahun!”

“Le Coucher de la Mariée”, ose “Koha e gjumit për nusen” është filmi i parë erotik në historinë e kinemasë. Xhirimet janë zhvilluar në Paris, në vitin 1896.

Në fillimin e shekullit 20, heroina përdorej për të kuruar kollën.

Ja se si ndërtoheshin rrugët në Romën e lashtë.

Dhe kështu bëheshin protezat e dhëmbëve.

Hugo Boss, dizajneri i uniformave të nazistëve.

Grusht hekuri që përdorej nga policia e Nju Jorkut.

Argentavis është ndoshta zogu më i madh fluturues që ka ekzistuar ndonjëherë në Tokë.

Përpara se të binte në duart e Hitlerit, svastika ishte simbol i fatit të mirë për më shumë se 3000 vite.

Peshkim i suksesshëm, BRSS, 1924.

Gjermani, vitet tridhjetë të shekullit që kaloi.

Artikulli paraprakHaradinaj nesër para Gjykatës në Colmar ballafaqohet me akuzat e Serbisë
Artikulli tjetërKadri Veseli udhëton drejt SHBA-ve, përfaqëson Kosovën në Lutjet e Mëngjesit