Demokratët premtojnë shfuqizimin e vendimit të Trumpit për imigracionin

Disa anëtarë të lartë të Partisë opozitare Demokrate u mblodhën dje në mbrëmje në Uashington kundër dekretit ekzekutiv të diskutueshëm të presidentit amerikan, Donald Trump për imigracionin.

Ata u zotuan të ngadalësojnë votimin konfirmues të kandidatëve të kabinetit dhe të përqendrojnë vëmendjen te urdhri ekzekutiv, që ka shkaktuar një protestë globale.

Udhëheqësi i pakicës në Senat, Chuck Schumer tha për qindra persona, të cilët ishin mbledhur në tubim para Gjykatës Supreme se urdhri ishte kundër çdo gjëje për të cilën Amerika lufton, transmeton atsh.

“Urdhri i Trumpit për ndalimin e përkohshëm të imigrantëve nga shtatë vendet me shumicë myslimane dhe të refugjatëve nga çdo vend tjetër është çnjerëzor për një vend që ka qenë një pishtar për popujt e shtypur në të gjithë botën”, tha ai./  /nr/  a.jor.

Artikulli paraprakNjë veturë me targa të Beogradit alarmon policinë – bllokohet hoteli “Grand”
Artikulli tjetërÇantë e dyshimtë afër shkollës Elena Gjika, policia rrethon vendin