Del jashtë funksionit radari që monitoron aeroplanët në Aeroportin e Prishtinës? (Dokument)

Sistemi radar në Golesh, i cili monitoron aeroplanët në hapësirën ajrore të Kosovës, ka rënë nga funksioni, gjatë tre ditëve të fundit, thonë burime të KTV.

Këto burime kanë thënë se si pasojë e daljes nga funksioni të këtij radari, kontrollorët në Aeroportin ndërkombëtar të Prishtinës, janë duke punuar në mënyrë procedurale.

Kjo nënkupton që kontrollorët e trafikut ajror për tre ditë nuk kanë fotografi të aeroplanëve në hapësirën ajrore të Kosovës.

Dëshmi e kësaj është ky dokument, të cilin e ka siguruar KTV-ja. Dokumenti i është dërguar autoritetit të aviacionit civil dhe departamentit për siguri në kontrollin ajror./PodujevaPRESS/20161230122130389_1483097956-487472

Artikulli paraprakATK: Prej 1 janarit fillon aplikimi për kupon fiskal
Artikulli tjetërAksident komunikacioni në Podujevë