23.2 C
Podujeva
Saturday, August 15, 2020
Arra ka edhe veti shëruese të sëmundjeve. Shumë studime kanë studiuar dobitë shëndetësore të arrave, ku si rezultate kanë pasur përmirësimin e pjellorisë së meshkujve, ndihmë në reduktimin e rrezikut të kancerit të gjirit, zorrës së trashë dhe të prostatës. Po...
Qendra Klinike Universitare e Kosovës ka pranuar se në Klinikën Infektive është shtruar një paciente, e cila mund të jetë e prekur nga koronavirusi. Sipas mjekëve, asaj i janë bërë analizat menjëherë, dhe rezultati ka dalë negativ. Lajmin e ka...
Sipas statistikave, nga 5 deri në 60% të njerëzve në botë vuajnë nga nivele të ndryshme të erës së keqe të gojës. Edhe nëse kujdeseni çdo ditë për higjienën orale dhe nuk hani shumë hudhra, ndonjëherë era e keqe e...
Gjuha juaj mund të tregojë shumë rreth shëndetit tuaj. Ka shumë metoda të diagnostikimit të shëndetit bazuar në atë se si duket gjuha: forma e saj, madhësia dhe ngjyra. Një grafikë të thjeshtë që Gazeta Express e prezanton më poshtë...
Coronavirus vazhdon të regjistrojë shifra të frikshme në të gjithë botën, ndërkohë që shkencëtarët ende nuk po arrijnë t’i gjejnë kurën e duhur. Fatkeqësisht, kjo gjendje e rënduar në të gjithë globin ka përhapur edhe një numër të pafundëm...
Antioksidantët janë substanca themelore për mirëqenien tonë. Në fakt, ata ndihmojnë për të luftuar veprimin e radikalëve të lirë, parandalimin e plakjes dhe mbajtjen e trupit të shëndetshëm. Për të marrë ato ju duhet të konsumoni disa ushqime, zbuloni...
Veza përmban një sasi të madhe të substancave ushqyese themelore për shëndetin tonë- e bardha dhe e verdha e vezës përmbajnë sasi të madhe proteinash. Ju sjellim disa të mira për organizimin tuaj nga konsumimi i vezëve të ziera: Përmirëson përqendrimin, Nëse...
Është hequr Lista e Pritjes për CT në mushkëri, pas një kohe të gjatë, me aktivizimin e shërbimeve para dhe pasdite në QKUK, transmeton Gazeta Metro. Këtë lajm e ka bërë të ditur Ministri i Shëndetësisë, Uran Ismaili në një...
Një ekip i shkencëtarëve amerikanë ka thënë se koronavirusi nuk i dëmton vetëm mushkëritë, por edhe mëlçinë, veshkat, zemrën, trurin, sistemin nervor, lëkurën dhe traktin gastrointestinal. Ekipi i shkencëtarëve në Qendrën Mjekësore Irving të Universitetit të Kolumbisë në Nju Jork,...
Njerëzit me sytë ngjyrë kafe, mendohet se janë persona me fuqinë që të fitojnë besimin e njerëzve të tjerë. Për këtë arsye, ata kanë komunikim më të mirë dhe inspirojnë lehtë njerëzit që t’ua hapin zemrën dhe t’ua zbulojnë sekretet...