Berat Buzhala dikur ishte në përkrahje të Agim Veliut, por ja çfarë thotë tani

Kryetari i Lidhjes Demokratiket të Kosovës Lumir Abdixhiku ka njoftuar dje se kryesia e këtij subjekti ka vendos që deputetët e saj të qëndrojë në sallë dhe ta votojë Vjosa Osmanin për president.

E analisti Berat Buzhala përmes një statusi në facebook e ka përkrahur këtë vendim të LDK-së.

Ai ka thënë se “LDK ne zgjedhjet e fundit i ka humbur rreth 100 mije vota. Shumica derrmuese e tyre ka ikur ose ne LVV te Vjosa, ose nuk ka dale fare ne zgjedhje”. Buzhala thotë se “Nuk ka logjike me u shty me ta, e poscerisht jo tash kur ngjarjes i ka humbur aktualiteti. Po flas per ngjarjet e vitit te kaluar kur LDK u perplas me Vjosen. Une jam i bindur qe raportet ne mes te Vjoses dhe LDK’se nuk do te shkonin kaq larg, sikur bie fjala, vitin e kaluar LDK te kishte zgjedhur Vjosen e Agim Veliun”.

Sa i përket Agim Veliut, Berati ka thënë se ka marrë fund epoka e tij.

Kujtojmë se Buzhala ishte ndër analistët e paktë që përkrahte Agim Veliun këto vitet e fundit. Ai e lavdëronte Veliun çoftë përmes statuseve apo edhe në debate televizive.

Ky është postimi i tij:

LDK ne zgjedhjet e fundit i ka humbur rreth 100 mije vota. Shumica derrmuese e tyre ka ikur ose ne LVV te Vjosa, ose nuk ka dale fare ne zgjedhje. Votuesi i zakonshem nuk eshte i studion shkencat politike. Nuk eshte as filozof. Ai, ne shumicen e herave, ose voton per nje subjekt politik “sepse i perket atij subjekti” ose revoltohet per shkak te nje veprimi dhe shkon voton dikund tjeter. Ata 100 mije qe iken jane revoltuar. Nuk ka logjike me u shty me ta, e poscerisht jo tash kur ngjarjes i ka humbur aktualiteti. Po flas per ngjarjet e vitit te kaluar kur LDK u perplas me Vjosen. Une jam i bindur qe raportet ne mes te Vjoses dhe LDK’se nuk do te shkonin kaq larg, sikur bie fjala, vitin e kaluar LDK te kishte zgjedhur Vjosen e Agim Veliun. Pra, ne bindjen time, Vjosa nuk shkoi ne LVV per arsye parimore, por per arsye personale. Dikush mund te thote se edhe arsyet personale jane ceshtje e parimeve. Ndoshta.

Mirepo, kjo ka marre fund. Ka marre fund edhe epoka e Agim Veliut. Ka fituar Vjosa. Se paku ka fituar vota. Prandaj, lidershipi i ri i LDK’se ka te drejte kur kerkon qe te votohet Vjosa. Ata qe humben ne LDK duhet qe te hapin rrugen. Koha e tyre ka kaluar. Se a kishin te drejte a jo, do te tregoje historia – kuptohet nese do te kishim historian.

Une nuk mendoj qe ata 110 mije veta qe e votuan LDK’se, e votuan ate sepse ishin kunder Vjoses. Jo, ata e votuan sepse e kane votuar gjithmone, prandaj e votuan edhe kete here. Me nje politike te vjeter dhe te pareformuar “keta qendrestare” heren tjeter prape do te pergjysmoheshin.

Me kete politike cfare po e ndjeke Lumiri vetem do ta shtoje numrin e votueseve per LDK’ne, e assesi qe ta zvogloje ate. Prandaj, edhe per arsye taktike, LDK dhe deputetet e saj duhet ta votojne Vjosen.