Ambasadorët e SHBA dhe të Rusisë shkëmbejnë akuza të rënda për shtetet e njëri-tjetrit

Në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së mbi situatën në Siri ka ndodhur një konfrontim verbal mes ambasadori rus, Vitali Churkin, dhe përfaqësueses amerikane, Samantha Power.

Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Samantha Power, akuzoi drejtpërdrejt presidentin sirian Bashar Assad dhe aleatët e tij rusë dhe iranianë, gjatë një takimi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të martën, me një adresim të ashpër.

“Për regjimin e Assad, Rusinë dhe Iranin, forcat tuaja janë duke i kryer këto krime. Bombat tuaja, mortajat dhe sulmet ajrore kanë mundësuar milicinë në Aleppo që të rrethohen dhjetëra mijëra civilë në një lak shtrëngues”, tha Power, raporton Gazeta “Express”.

Takimi i Këshillit të Sigurimit të OKB-së u thirr pas raporteve se forcat pro-qeveritare siriane, në prag të rimarrjes së plotës të qytetit Aleppo nga luftëtarët e opozitës, pas një muaji të bombardimeve intensive dhe një ofensive të egër, kishin ekzekutuan dhjetëra civilë derisa ata po zhvendoseshin në zonat e kontrolluara nga rebelët të hënën.

“A ka bukvalisht diçka që mund t’ju bëjë vërtet me turp?”, tha Power. “A nuk është ndonjë akt i barbarisë ndaj civilëve, ekzekutimi i një fëmije, që ju rrënqethë? A ka ndonjë gjë që ju nuk do të gënjeni apo justifikoni?”, pyeti ajo.

“Kujtoni rezultatet e vendit tuaj përpara se të filloni të thoni mendimin nga pozita e moralit apo çdo lloj tjetër të superioritetit. Historia dhe Zoti do të na gjykojë se kush është fajtor për dhe për çka”, është përgjigjur ambasadori rus Churkin, raporton agjensia Tass./PodujevaPress/

Artikulli paraprakPrishtina ia jep 50 mijë, Podujeva gati 10 mijë (Foto)
Artikulli tjetërAli Ahmeti shuplakë Edi Ramës, refuzon takimin?